Vesnická památková zóna Staré Bohnice je unikátní místo v Praze. Zachovalo se historické jádro, které obsahuje všechny důležité stavby pro život tehdejší vesnice: statek, kostel, fara, škola a hospoda. Kostel sv. Petra a Pavla je původně románský, statek Vraných je pokládaný za perlu barokní vesnické architektury. Bohnice byly samostatné, součástí Velké Prahy se staly až v roce 1922. Jak se Praha rozrůstala, potkal Bohnice stejný osud jako další vesnice na okraji Prahy: tam, kde byla dřív pole, jsou dnes sídliště. Někdy se podařilo zachovat historické jádro, jako například v Bohnicích nebo na Proseku, někde byla původní výstavba zcela zničena (např. Čimice).

 

Fotografie, které v letošním kalendáři najdete, vznikaly téměř před sto lety. Část z nich tvoří panoramata bohnické krajiny. Až na statek Vraných, který statečně změnám odolává, se místní krajina změnila k nepoznání. Po některých místech zůstaly už jen názvy ulic. Třeba v dnešní ulici U Pískovny by písečný lom a pozdější koupaliště už nikdo nehledal. Text u fotografií popisuje co vidíte, zároveň ale nechává prostor pro vaše vlastní pátrání po reálném místě, kde fotograf snímek pořídil. Zkuste si představit, která místa to opravdu byla. Zkuste pořídit fotografie ze stejného místa dnes a pošlete nám je na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Porovnání historických fotografií se současností je téma, které si také zaslouží zpracovat. Napište nám, jak se vám dařilo, jak se vám hledalo a na co zajímavého jste při svých pátráních narazili. 

 

Pokud by se vám pátrání v historii zalíbilo, můžete se připojit k budování naučné stezky. Její první panel stojí u statku Vraných, dalších 23 panelů je v různém stádiu rozpracovanosti.

Chcete se podílet na vzniku dalšího kalendáře? Máte doma historické fotografie, o které byste se chtěli podělit? Neváhejte, ozvěte se. Pokud možnosti a čas dovolí, vydáme příští rok kalendář další.

  

Kde je kalendář k dostání?  
  • 12.1.2020, 16-17 - Bohnická rybovka v kostele sv. Václava, PN Bohnice, Ústavní 92, Praha 8
  • KAVÁRNA V. KOLONA, PN Bohnice, Divadlo Za plotem Ústavní 91, Praha 8
    pondělí – neděle od 13.00 do 19.00
  • po domluvě: Renáta Molová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 602 514 314

 

Dobrovolný příspěvek od 125,- Kč použijeme na uhrazení nákladů spojených s vydáním kalendáře pro rok 2020.