Staré Bohnice v proměnách času – kalendář 2025
V předchozích letech jsme se podívali do historie Bohnic a okolí, v kalendářích jste nalezli fotografie budov, které tvoří jádro Starých Bohnic, podívali jsme se po okolí, navštívili jsme usedlosti, restaurace, kostely a kapličky, velká část byla také věnovaná Zemskému ústavu pro choromyslné, který k Bohnicím neodmyslitelně patří. Letošní sedmý kalendář je věnován spolkům a sdružením. Sportovní aktivity a spolková činnost jsou nerozlučně spjaty s typickým prvkem obce – s hostinci. Sporty bývají z praktických důvodů po část roku provozovány v tělocvičnách. Tělocvičny bývaly v minulosti zároveň i kulturním sálem, sály byly součástí hostinců.
Dobrovolný sbor hasičský byl založen roku 1889. Spolkovou místnost měl v hostinci U Hosrů, zbrojnici v obecním domě a požární pozorovatelnu (cvičnou věž) za stodolou rodiny Vraných, později také v obecním domě. Rok po svém založení roku 1890 čítal sbor již 60 členů. Vlastnil 18 požárnických obleků s výzbrojí, 210 zlatých na hotovosti a obec mu zakoupila také ruční stříkačku za 510 zlatých. Hned v roce svého vzniku se sbor osvědčil svým zásahem v Čimicích při požáru Horálkovy chalupy. Obec si důležitost hasičů v obci uvědomovala a všemožně je podporovala. Sbor občas pořádal také veřejné ukázky protipožárního cvičení. Po připojení k Velké Praze v roce 1922 byli hasiči zřejmě začleněni k pražským kolegům.
Bohničtí Sokolové si v roce 1910 založili vlastní Tělocvičnou jednotu Sokol, sídlo měli v hostinci u Hosrů a od roku 1930 pak v nově vybudované sokolovně. Sokol měl několik sportovních odborů, provozoval i kulturní a zábavní aktivity: divadelní soubor a loutkovou scénu, od roku 1926 i kino. Od roku 1953 přešly sportovní aktivity pod TJ Slovan Bohnice, budova sokolovny byla pořád čile využívána – venkovní cvičiště i hřiště na házenou a volejbal. Kvůli stavbě sídliště byla sokolovna v roce 1970 zbourána.
Kuželkáři měli svou dráhu v hostinci U Kleinerů (čp. 46), sobotní večery byly ve znamení kuželkářských turnajů ve výletní restauraci u Urválků.
Dělnická tělocvičná jednota (dále jen DTJ) byla nejstarší sportovní organizací v Bohnicích, založena r. 1906, sídlo měla v hostinci u Urválků. Později nesla název Jednota proletářské tělovýchovy (JPT). V roce 1927 přesídlila do nově vystavěného Dělnického domu, kde ve velkém sále bylo i moderní tělocvičné nářadí. Ještě za první republiky si sportovci vybudovali dřevěnou tělocvičnu v bývalé ústavní pískovně, pro děti postavili i malý bazén a místo bylo centrem nejen sportovním, ale i společenským.
Historie místních fotbalových klubů je poměrně košatá a plná změn. První klub SK Praha Bohnice se sídlem u Hosrů „žil“ v letech 1920-1928. Jména a počty místních klubů se postupně měnily, stejně jako jejich plácky a opakovaně rušená hřiště - fotbalisté kopali do míče nejdříve na tenisových kurtech v léčebně, pak v místech, kde později vznikla sokolovna, pak na hřišti v místech dnešní Cafourkovy ulice. Od roku 1972 měli k dispozici starší sportoviště v bývalé pískovně, od konce 70. let sídlí ve sportovním areálu pod Čimickým hájem.
Divadelní spolky
Ochotníků bývalo v Bohnicích vždycky hodně a sdružovali se kromě jiného také podle svých politických názorů. Vzdělávací beseda Svornost byla založena roku 1897 bohnickými dělníky, první působiště měla v tehdejší hospodě na náměstí, U Šebků (později u Růžičků). Jejich pokračovatelé - stovka místních ochotníků – získali v roce 1926 velké a moderně vybavené jeviště v novém Dělnickém domě. Konkurenční divadelní odbor při soc. dem. straně v Dělnické tělocvičné jednotě měl své působiště v restauraci V Zátiší u pana Riegla. Velkým ochotnickým tělesem byl také soubor zaměstnanců zemského ústavu, ten hrával
v ústavním divadle pro pacienty i občany Bohnic. V roce 1944 mu německé úřady zakázaly činnost, v roce 1946 si zaměstnanci založili ochotnický spolek znovu. Rok 1951, kdy velkou část léčebny zabralo vojsko a z divadla se stala administrativní budova, byl koncem zdejšího souboru. Po návratu objektu léčebně už ochotníci znovu hrát nezačali. Díky komplikovaným pravidlům, podle kterých mohly ochotnické spolky působit jen v rámci závodních továrních výborů a osvětových besed, ustávaly ochotnické aktivity, až v roce 1959 utichly úplně.
Do hudebního světa nahlédneme s dechovou hudbou ústavních zaměstnanců, kterou vedl kapelník František Koďousek, ústavní zaměstnanec. Syn kapelníka Františka Koďouska – Josef – byl významným violistou, hudebním pedagogem, komorním hráčem a dlouholetým členem Vlachova kvarteta. Na přelomu 19. a 20. století doslova zachvátila střední Evropu a české země, především pak jejich česky mluvící obyvatele, obliba tamburašské hudby. Ta pochází ze slovanských oblastí bývalé Jugoslávie, charakteristický zvuk spočívá v souhře mnoha drnkacích loutnových nástrojů. V Bohnicích byly spolky rovnou dva: I. klub mandolinistů v Bohnicích (1921-1939) a Sbor tamburašů zemských zaměstnanců v Praze Bohnicích (1922-1937).
Za laskavé zapůjčení fotografií děkujeme paní Heleně Hanušové, Marianě Hasíkové, Lukáši Mikulenkovi a Janu Pomykaczovi.
Další fotografie poskytli: Archiv MČ Praha 8, starebohnice.cz
Děkujeme Městské části Praha 8 za finanční podporu, bez které by se vydání kalendáře nemohlo uskutečnit v takovém rozsahu.
Renáta Molová, Blanka Rošická
Kde je kalendář k dostání?
- VINOTÉKA U TOMÁŠE, V Nových Bohnicích 25/230, Praha 8-Bohnice
pondělí – pátek od 15.00 do 19.30, popř. po domluvě, tel. 777 108 838 - KAVÁRNA V. KOLONA, areál PN Bohnice, Divadlo Za plotem Ústavní 91, Praha 8
pondělí – neděle 12.00 – 18.00 - ÚTULNÝ KRÁMEK, Lublinská 577/13, 181 00 PRAHA 8, tel. 603 356 123, 777 310 908,
pondělí – pátek 10.00 – 18.00, sobota 09.00 – 12.00 - Pivní bar Chmeloun, Čimická 218/189, Praha 8, po–ne 16.00-21.00
- Po domluvě: Renáta Molová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 602 514 314
Dobrovolný příspěvek použijeme na tisk dalšího kalendáře v roce 2026. Doporučená výše příspěvku je od 220 Kč.
Renáta Molová
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Blanka Rošická
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Děkujeme Městské části Praha 8 za finanční podporu, bez které by se vydání kalendáře nemohlo uskutečnit v takovém rozsahu.