BraAgas

je kapela, která se žánrově řadí asi nejlépe pod dnes často užívaný výraz "world music", protože jejich repertoár tvoří lidové písně z celé Evropy.  Kapela se vyznačuje především výraznými a barevnými vokály a temperamentní rytmikou, ale i používáním netradičních nástrojů, jako je třeba cistra, dudy, šalmaje, darbuka, fidula, šalimo a různé druhy perkusí.

 

Skupina hraje od roku 2007, má za sebou stovky koncertů, hraje doma v Čechách, na cestách  po Evropě, ale i mnohem dál. BraAgas vydali již 5 desek.

 

V roce 2007 "No.1" - směs world music a středověkých písní, o rok později "No.2 - Media Aetas" - krátko hrající deska věnovaná středověké hudbě.   V roce 2009 kapela zvítězila v soutěži Colours Talents, Album "Tapas" obdrželo prestižní ocenění Anděl 2009 v žánru world music, album "Fuerte" bylo nominováno na cenu Anděl a v prvním kole cenu na Apollo v roce 2012 a album "Yallah!" získalo cenu Anděl 2014.

V roce 2010 kapela vystupovala na prestižním mezinárodním festivalu Rainforest world music festival  na malajském Borneu.

Významnou část repertoáru BraAgas tvoří sefardské písně  - překrásné melodie španělských Židů, které jsou jedinečným odkazem této kultury. Tyto písně tvoří základ posledního vydaného alba "Yallah!".  Celkově se BraAgas hodně drží repertoáru zemí Ibérie, nebo blízké  Okcitánie. Oblíbený je také skandinávský folklor a písně z oblasti Balkánu. Zajímavý zvuk dodávají etnické a historické nástroje, k tanci vybízí temperamentní rytmika a nad tím vším se vznášejí čtyři skvělé ženské vokály propletené v přesně takových harmoniích,  o jaké si původ písniček říká.


 

Členové:

Kateřina Göttlichová - zpěv, cistra, kytara, dudy, šalmaj

Karla Braunová - zpěv, flétny, šalimo, šalmaje, klarinet, dudy

Michala Hrbková - zpěv, housle, fidula, cistra

Michaela Krbcová - bubny a perkuse, zpěv

 

Rozšířená sestava:

Jan Hrbek - poloakustická basa

Daniela Bryndová - viola, zpěv

Alternace: 

Bety Josefy - zpěv, bubny a perkuse

 

PROGRAM KONCERTU:

In hoc anni circulo (anonym – canc. Jistebnický)

Gaudete, gaudete (anonym – canc. Piae)

Salva nos stella maris (anonym – anglo-normandská)

Santa Maria Strella do Día  (Ctgs. De St. Maria)

Al pasar por Casablanca (sefardská)

A la una yo nací (sefardská)

Mi Suegra (sefardská)

La Comida (sefardská)

La Serena (sefardská)

Dere Gelyior Dere (turecká)

Karanfilče devojče (srbská)

Jana i Turčin (srbská)

Bilbil pile (srbská)

Tuli  (finská)

Vänner och fränder (švédská)

Tua nai e meiga (galicijská)

Fraile cornudo (mirandská)