Vesnická památková zóna Staré Bohnice je unikátní místo v Praze. Zachovalo se historické jádro, které obsahuje všechny důležité stavby pro život tehdejší vesnice: statek, kostel, fara, škola a hospoda. Kostel sv. Petra a Pavla je původně románský, statek Vraných je pokládaný za perlu barokní vesnické architektury. Bohnice byly samostatné, součástí Velké Prahy se staly až v roce 1922. Jak se Praha rozrůstala, potkal Bohnice stejný osud jako další vesnice na okraji Prahy: tam, kde byla dřív pole, jsou dnes sídliště. Někdy se podařilo zachovat historické jádro, jako například v Bohnicích nebo na Proseku, někde byla původní výstavba zcela zničena (např. Čimice). 

Kalendář je v pořadí třetím, který vydáváme. Letos máte možnost prohlédnout si hlavně  historickou podobu návsi. Unikátní jsou obrázky barokního špýcharu, který byl součástí horního dvora a musel ustoupit vilám při stavbě Zemského ústavu pro choromyslné. Ostatní snímky zachycují téměř „dnešní stav“. Některé ze snímků jsou reprodukcemi z dobových pohlednic, proto i jejich kvalita nedosahuje dnes běžných parametrů. Věříme, že vás ale okouzlí svou prchavou atmosférou.

Pokud máte doma historické fotografie, o které byste se chtěli podělit, nebo jste ochotni nám vyprávět příběh vašich předků, ozvěte se. Rádi přidáme další kamínek do barevné mozaiky naší minulosti. Pokud máte rádi hledání historických souvislostí, můžete se zapojit do budování bohnické naučné stezky.

 Vzhledem k velkému zájmu jsme nechali udělat DOTISK kalendáře 2019 a kalendáře 2020 – oba jsou k dispozici ve Vinotéce U Tomáše

 

Děkujeme Městské části Praha 8 za finanční podporu, bez které by se vydání kalendáře nemohlo uskutečnit v takovém rozsahu.

 

Kde je kalendář k dostání?

 • VINOTÉKA U TOMÁŠE, V Nových Bohnicích 25/230, Praha 8-Bohnice  
  pondělí – pátek od 15.00 do 19.30, popř. po domluvě, tel. 777 108 838
 • KAVÁRNA V. KOLONA, areál PN Bohnice, Divadlo Za plotem Ústavní 91, Praha 8
  pondělí – neděle 12.00 – 16.00 otevřené výdajové okénko 
  pro veřejnost je nemocnice zatím uzavřena 
 • ÚTULNÝ KRÁMEK, Lublinská 577/13, 181 00 PRAHA 8, tel. 603356123, 777310908
  pondělí – pátek 10.00 – 18.00, sobota 09.00 – 12.00
 • Po domluvě: Renáta Molová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 602 514 314. 

 

 

Dobrovolný příspěvek od 149,- Kč použijeme na uhrazení nákladů spojených s vydáním kalendáře pro rok 2022. Vzhledem k epidemologické situaci je možné i zaslání poštou, pokud máte zájem napište na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

  

 Chcete se podílet na vzniku dalšího kalendáře? Máte doma historické fotografie, o které byste se chtěli podělit? Neváhejte, ozvěte se. Pokud možnosti a čas dovolí, vydáme příští rok kalendář další.

 Pokud by se vám pátrání v historii zalíbilo, můžete se připojit k budování naučné stezky. Její první panel stojí u statku Vraných, dalších 23 panelů je v různém stádiu rozpracovanosti.