Retrokino na statku Vraných
Kde: Statek Vraných, Bohnická 1/36, Praha 8
Srdečně zveme milovníky retro filmů na BOHNICKÉ FILMOVÉ LÉTO na statku Vraných ve Starých Bohnicích. Přijďte si užít letní večer na dvoře barokního statku. Projekce bude z klasické promítačky, z originálních filmových kopií promítá Martin Plitz. Omezený počet laviček a lehátek máme k dispozici, možnost sezení na trávě a na tom, co si kdo přinese. Promítáme za každého počasí, v případě deště je zajištěn náhradní prostor.
Začátek promítání po setmění (cca 20.30.). Před promítáním filmu uvedeme Bohnický filmový týdeník aneb Jaké filmy se natáčely v Bohnicích.
Občerstvení (pivo/limo/párky/popcorn) a požární a zdravotní dozor zajišťují Hasiči Praha 8 . Statek bude otevřen od 19.30.
Vstupné je zdarma.
Letní kino podpořili Městská část Praha 8, Obchodní centrum Krakov a Pizza&cafe U veverky. Děkujeme.
Z akce bude pořízena fotodokumentace, která může být zveřejněna.
Promítáme retro pecky ze zlatého fondu české kinematografie:
Úterý 23. 8. KDYBY TISÍC KLARINETŮ
Muzikál / Komedie / Fantasy
1964, 130 min
Režie: Ján Roháč, Vladimír Svitáček
Vojín Schulze (J. Menzel), smolař a klarinetista v jedné osobě, jednoho dne dezertuje před vojenským drilem. Na chvíli najde azyl ve škole nedalekého lázeňského města Alkalis. Tam právě přijede štáb nezávislé televizní společnosti Televis, vedený režisérkou Terezou (J. Brejchová). Ta má natočit reportáž o odhalení sochy J. S. Bacha. Mrtvý velikán však toho dne způsobí neobvyklý zázrak: zachrání klarinetistu Schulzeho před zastřelením, a to tak, že promění zbraně všech zdejších vojáků v hudební nástroje. Tereza tak místo původní nezáživné reportáže odvysílá senzační zprávy o zázraku.
Úterý 30. 8. ČERNÝ PETR
Komedie / Drama
Československo, 1963, 86 min
Režie: Miloš Forman
Někdo přijde na Pucholta, někdo na Formana, ale bavit se budete všichni. Tento film patří k základnímu vzdělání, ostatně, vaši rodiče či prarodiče toto reálně žili. Herci (či spíše neherci), vychytané dialogy (či spíše improvizace), skvělé lokace (či spíše na co byly peníze). A funguje to tak, že tužku v ruce, režisérskou klapku i kameru musel držet někdo velmi talentovaný. A dohromady byli efektivní, silní, velmi dobří. Museli být – jinak by se v té zadrátované kleci možná zbláznili, chce se dodat. Černého Petra natočil jednatřicetiletý Miloš Forman na základě stejnojmenné novely, kterou v roce 1963 vydal původně sochař, malíř a karikaturista s literárními ambicemi Jaroslav Papoušek (a který poté jako autor námětů a spoluscenárista pokračoval ve spolupráci s Formanem i na dalších filmech). Humorný snímek o hledání sebe sama a mezigeneračním neporozumění získal řadu mezinárodních ocenění (Locarno, Benátky, Oberhausen), v roce 2017 byl digitálně restaurován.
Pátek 2. 9. UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ
Rodinný / Dobrodružný / Fantasy / Historický
Československo, 1966, 88 min
Režie Karel Zeman
Rok 1891, pět chlapců odletí nedopatřením z Jubilejní výstavy v Praze vzducholodí podnikatele Findeyse. Po jejich odletu Findeys tvrdí, že mu chlapci loď ukradli i s patentem na výrobu nehořlavého plynu, který má velký význam zvláště pro armádu. Chlapci jsou proto obviněni v nepřítomnosti z velezrady. Ti zatím nic netuší a nuceně přistanou na ostrově, kde se usídlí v jeskyni kapitána Nema. Jakoubek napíše dopis o jejich záchraně a v láhvi jej hodí do moře. Jeho zpráva se dostane do rukou vojenských činitelů, kteří se domnívají, že jde o šifrované sdělení. Místo, kde se chlapci nacházejí, objeví bystrý novinář Marek a zorganizuje záchrannou výpravu. Mezitím se chlapcům podaří opravit létací stroj a Jakoubek s ním odletí na pokusný let. U ostrova přistane loď, na jejíž palubě je bohatý pan Tenfield se svojí neteří Katkou. Chlapci jim pomohou zvítězit nad piráty v posádce. Jakoubek přivede záchrannou expedici a pětice zvídavých a statečných chlapců se vítězně vrací domů.
Těšíme se naviděnou!