fb

Pozvánka (.jpg)        Událost na facebooku

 

SVATOVÁCLAVSKÝ KONCERT

Neděle 29. září 2019, 18.30
kostel sv. Václava, Psychiatrická nemocnice Bohnice, Ústavní 91, Praha 8. 

Účinkuje vokální soubor Madrigalion Praga (dříve I Dilettanti) a instrumentální soubor Hipocondria Ensemble, řídí Čeněk Svoboda.

 

Madrigalion:  
soprán – Tereza Jandurová, Veronika Vojířová, Zsofia Moravcsíková, Lucie Pěčová 
alt – Michaela Vostřelová, Eva Trundová, Tereza Eisnerová, David Šlegl
tenor – Ondřej Vašata, Pavel Adámek, Čeněk Svoboda, Josef Vlasák 
bas – Jan Hartinger, Štěpán Pokorný, Jan Petráček, Ondřej Hlaváč 
 
 
Hipocondria Ensemble: 
housle - Jan Hádek, Markéta Knittlová
theorba - Frank Pschichholz
violon - Sven Rössel
varhany - Filip Dvořák 

 

Vokální soubor Madrigalion Praga (původně pod názvem I Dilettanti) založil v roce 2015 Čeněk Svoboda s přáteli, se kterými se už dlouho věnuje interpretaci vokální renesanční a barokní hudby. Soubor dbá o historicky poučenou interpretaci, vystupuje v proměnlivém obsazení od madrigalového kvintetu až po komorní sbor s doprovodem dobových instrumentů.

Soubor se specializuje na provedení madrigalů Claudia Monteverdiho. Dále se věnuje dílům vrcholných polyfoniků pozdní renesance (T. L. de Victoria, G. P. da Palestrina, R. Lassus), vícesborovým skladbám raného italského baroka (G. Gabrieli), protestantské hudbě raného německého baroka (H. Schuetz, J. H. Schein, A. Hammerschmidt), v neposlední řadě i pozdně barokním motetům (J. S. Bach). Nebrání se ovšem ani občasným výletům za hranice staré hudby (F. Mendelssohn, J. Rhainberger, F. Poulenc a další). Koncertní programy jsou vždy tvořeny se zřetelem na dramaturgickou ucelenost. Divákům je nabízen nejen zážitek z hudby samotné, ale i hlubší porozumění skrze historický a významový kontext skladeb. 

Za svou krátkou existenci má na svém kontě řadu úspěšných koncertů (mezi posledními uvedení čtyřicetihlasé skladby Spem in alium Thomase Tallise v Praze, Liberci a Mladé Boleslavi) zúčastnil se řady festivalů a koncertních řad v Praze (Bach for all, Večery ve Šternberském paláci, Advent u Kapucínů, Křižovnický advent) po České republice (Harantovské slavnosti na hradě Pecka, festival Triptych Tábor, Libčická otevřená zahrada). Soubor je v úzké spolupráci s německým Zittau, kde pravidelně vystupuje na festivalu Hammerschmidt Ehrung a při velkopátečních obřadech (Musik zur Sterbestunde). V minulém roce se také vedl madrigalový workshop na  sbormistrovské dílně v Kutné hoře.

 

Soubor Hipocondria ensemble vznikl v roce 2000. Zakládajícími členy byli mladí profesionální instrumentalisté, kteří se po několikaleté činnosti v předních českých ansámblech rozhodli vytvořit vlastní komorní soubor, specializovaný na autentickou interpretaci staré hudby. Ansámbl hraje v obsazení 2 housle, viola a basso continuo, dle potřeby rozšiřovaném o další instrumenty. Ve snaze přiblížit se původnímu znění interpretovaných děl 17. a 18. stol. používá soubor dobové nástroje nebo jejich kopie a historické systémy ladění. Při provádění vokálně instrumentálních skladeb spolupracuje se zpěváky specializujícími se na starou hudbu.

Repertoár souboru zahrnuje díla raného až pozdního baroka a raného klasicismu. Zvláštní pozornost věnuje Hipocondria interpretaci opomíjených a méně uváděných skladeb českých mistrů.

Soubor má za sebou řadu koncertních vystoupení, mimo jiné na festivalech Sláva barokní Čechie Praha, Bachovské slavnosti v Novém Městě na Moravě, angažmá v koncertním cyklu „Centra hudebního dění barokní Itálie“ pro Národní galerii Praha, Festival Emmy Destinové České Budějovice, Festival Musica Ecumenica, Festival duchovní hudby Česká Lípa, festival Mladé pódium Karlovy Vary, Haydnova Lukavice, Nekonvenční žižkovský podzim, Theatrum Kuks, Mezinárodní festival staré hudby Český Krumlov atd. V zahraničí to pak byly Festival de musique et d’art baroque de Tarentaise, Festival Arpeges en Alpages, Musique en fete dans le Val Saint-Grégoire, Festiwal Muziky Dawnej ve Varšavě, Mitte Europa, Bach Festival Vilnius ad.

Významným počinem byla světově premiérová CD nahrávka šesti chrámových sonát F. I. A. Tůmy a výběru z Plánického díla Opella Ecclesiastica pro brněnské vydavatelství Indies Records. Za svoji nahrávku s kompletním dílem skladatele Bohuslava Matěje Černohorského obdržel soubor mj. nejvyšší ohodnocení (5 Diapasons) od prestižního francouzského odborného měsíčníku Le Diapason a další kladné kritiky mimo jiné v německém časopise Toccata. V roce 2007 vyšla dvě CD u ARTA Records: J. A. Benda – Cembalové koncerty (ocenění Tip Harmonie) a Hudba v pražské katedrále (ocenění 5H časopisu Harmonie).

Uměleckým vedoucím souboru je houslista Jan Hádek, absolvent Pražské konzervatoře a Hudební akademie múzických umění. Jako hráč na barokní housle má za sebou bohatou koncertní činnost doma i v zahraničí. Zkušenosti získal působením v mnoha ansámblech (Collegium 1704, Musica Florea, Capella Regia Musicalis a další). V roce 2003 absolvoval stáž u prof. Chiary Banchini na prestižní Schola cantorum Basiliensis ve Švýcarsku.

 

 

 

 

Program koncertu: 


Constanzo Antegnati: Deus in adjutorium meum

Francesco Cavalli: Dixit Dominus (ps.109)

Andreas Hammerschmidt: Nachdem ich lag in meinem Öden Bette

Claudio Monteverdi: Laudate Pueri Dominum (ps. 113)

Andreas Hammerschmidt: Wie die güldnen Rosen Zier

Tomas Luis de Victoria: Laetatus sum (ps. 121)

 

přestávka

 

Claudio Monteverdi: Beatus vir (ps. 112)

Andreas Hammerschmidt: Der Herr ist mein Hirte (ps. 23)

Claudio Monteverdi: Ave maris stella

Tomás Luis de Victoria: Magnificat anima mea Dominum

 

 

Vstupné dobrovolné.


Zveme také k návštěvě našich FB stránek Kulturní Osmičky.