Osmicky_2017_04_web

Eva Henychová je nejen zpěvačkou, kytaristkou, skladatelkou i textařkou v jedné osobě, ale především charismatickou osobností, která dokáže zasáhnout srdce lidí všech generací. Její písně jsou osobní výpovědí člověka, který umí nahlédnout hluboko pod povrch skutečností všedního života.

Narodila se ve Zlíně, od dětství se věnuje zpěvu a hře na kytaru. Ve svých 11-ti letech zaujala v jedné z hlavních rolí v dětském seriálu „My holky z městečka“. V roce 1991 vyhrála v Plzni interpretační soutěž Porty. Po maturitě na gymnáziu byla přijata na Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, kde vystudovala současně dva obory – kytaru u Milana Tesaře a zpěv u Jarmily Chaloupkové. Absolutoriem v roce 1999 se započala její profesionální umělecká kariéra.

Vystupuje po celé republice, vyhledává zejména prostory menších klubů, čajoven, hradů, zámků, kostelů a kaplí, kde její něžná hudba s texty provokujícími k přemýšlení nejlépe vyzní. Uskutečnila také několik cest k českým krajanům do zahraničí. Hrála už v Belgii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Moldavsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Španělsku a na Ukrajině.

Nevyhýbá se ani akcím benefičního charakteru v domovech důchodců, v hospicích a psychiatrických léčebnách. Odehrála také již přes 50 koncertů pro odsouzené ve věznicích. V současnosti má celkově za sebou více než 1 500 samostatných recitálů.

Eva Henychová vydala celkem čtyři alba autorských písní Svítání (1996), Za stěnou z papíru (2000), Všechno je jinak (2004) a Sinaj (2010).

Spisovatel a novinář Jiří Smutný sepsal knihu o Evině umělecké dráze Síla lásky (2004). Na podzim 2006 natočila Česká televize Praha pro pořad Cesty víry dokument o Evě Henychové nazvaný Všechno je jinak. Na jaře 2007 natočila bratislavská Televízia Lux hodinový záznam z Evina vystoupení v Poltón klubu, který několikrát reprízovala TV Noe. Na podzim 2007 natočila Česká televize Brno pro cyklus Osudy hvězd díl o Evě Henychové, což je mimo jiné vzpomínka na její účinkování v seriálu My holky z městečka. Na podzim 2008 natočila TV Noe rozhovor s Evou Henychovou pro cyklus Pro vita mundi.

Napsali o Evě Henychové

… Fenomén Henychová“ má po mém soudu čtyři základní prvky. Jednak její vysloveně nadprůměrný zpěv i hru na kytaru… …dále jistota, že má co sdělit, že přináší poselství… …originalita jejího typu… …čtvrtým prvkem je její úžasná schopnost komunikace s divákem.

Jiří moravský Brabec, Folk & Country 4/2000

… Přes své mládí je Henychová vyzrálou zpěvačkou se silným charismatem a její vnitřní svět je natolik bohatý, aby si vás dokázala plně získat.

Leoš Kofroň, Rock & Pop, č. 4/2000

(hodnocení CD „Za stěnou z papíru“: 7 hvězdiček z 10 možných)

… Eva Henychová je na naší hudební scéně osamělou hvězdou…. Je jediná, která je ochotná mluvit sama za sebe.

Irena Přibylová, MF Dnes Jihovýchodní Morava, 26.4.2000

… Její druhá deska má vůbec celou řadu pozoruhodných momentů, které se spojily v neuvěřitelně příjemný a kompaktní celek… …to, co předvádí na zmiňovaném CD, ji řadí k nejzajímavějším a nejoriginálnějším osobnostem folkové scény… …Eva Henychová je zkrátka osobnost, jejíž jasnozřivý talent se promítá hned do několika oblastí.

Robert Rohál, Den, 22.11.2000

… Henychová umí složit hudbu, napsat kvalitní, až překvapivě otevřený text a pomocí kytary své skladby precizně interpretovat. Přidáme-li k tomu variabilní hlas a schopnost citlivě reagovat na témata písní, zůstávají některé věci spojené s ignorací této výborné folkové šansoniérky jen těžko pochopitelné.

Michal Teusner, Stereo & Video, č.12/2001

(hodnocení CD „Za stěnou z papíru“: 4 body z 5 možných)