fb

 

 Osmičky 2018/01

 

ÚČINKUJÍ:


Jiří Kabát - viola
Daniel Jun - klavír

 

MgA. Jiří Kabát (*1984)
byl v roce 2000 přijat na Pražskou konzervatoř, kde studoval v houslové třídě prof. D. Vlachové. Od září 2004 přestoupil do violové třídy prof. J. Rajniše, kterou zakončil v roce 2007 absolutoriem s orchestrem. Je také absolventem Royal Conservatoire of Scotland (RCS) v Glasgow, ve třídě prof. L. Atlase, s titulem Master´sof Music (MMus.). Je členem Vlachova kvarteta Praha a souboru Baroccosempregiovane.

Jako sólista vystupoval např. s Collegiem Českých Filharmoniků, Pražskou Komorní Filharmonií, Pražskými Komorními Sólisty, RSAMD Orchestra a dalšími. Získal stipendia pro Int. Music Academy v Plzni a Meadowmount School of Music (N.Y., USA). Je držitelem cen z mezinárodních soutěží Mistra Josefa Muziky, Beethovenův Hradec, Julio Cardona (Portugalsko), Lionel Tertis (U.K.), Watson Forbes (U.K.) a získal i ocenění jako např. Cena NČHF, Govenor´s Prize, Tillett Trust Bursary a další. Natáčí pro Českou televizi, Televizi Noe i Český rozhlas. Skladatelé A. Kathmeridu, M. Pasieczny, K. Smékal a G. Agostinho mu dedikovali své skladby.

Od září 2013 působí jako profesor hry na violu a odborných předmětů na Konzervatoři Pardubice.

V roce 2012 absolvoval studia kompozice ve třídě prof. J. Gemrota Symfonií No.I. „Te Deum“ uvedenou v Rudolfinu Symfonickým Orchestrem Českého Rozhlasu. Je také absolventem dirigování ve třídě prof. Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Píše komorní hudbu (3 smyčcová kvarteta, klavírní kvintet, trio, Fantazie na chorál „Svatý Václave“ ad.) i orchestrální a symfonickou (orchestrální předehry, 3 koncerty pro sólový nástroj s doprovodem orchestru, Fantazie pro housle a orchestr, Symfonie No.I. „Te Deum“ ad.)

V roce 2011 získal 1. cenu a, mimořádně udělovanou, cenu absolutního vítěze druhého ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže Antonína Dvořáka. Jeho díla zněla např. na Festival International Echternach, v komorním cyklu FOK a České Filharmonie, ÖstergötlandsMusikdagar, Festival duLubéron, Festival de Quatuors à Cordes en Pays de Fayence aj. Získal též cenu OSA za rok 2013 pro nejúspěšnějšího skladatele vážné hudby. Jiří také pracuje pro švýcarské nakladatelství EMR (Editio Marc Reift) jako aranžér.

 

BcA. Daniel Jun (*1990)
se o hudbu zajímal již od raného dětství, klavír začal studovat na ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli. Po úspěchu na Národní soutěži ZUŠ v roce 2005 se rozhodl pro studium klavíru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě MgA. Vandy Jandové a naplno se věnovat hudbě a hře na klavír.

V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni. V březnu 2012 provedl v Lipsku Lisztovu Sonátu h moll a další vrcholná díla klavírní literatury na koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko. V dubnu 2012 absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č. 1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou MgA. Viktora Kozánka. V říjnu 2012 nastoupil na HF JAMU v Brně do klavírní třídy prof. Aleny Vlasákové, kde nyní studuje v magisterském programu.

Již za studií se věnuje pravidelné koncertní činnosti, od roku 2005 má na kontě několik set koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí. Ve většině případů se jedná o klavírní recitály, které sám provází slovem, čímž se snaží artificiální hudbu přiblížit širším posluchačským kruhům. Na řadu pódií se pravidelně vrací, součástí jeho koncertní činnosti jsou i výchovné koncerty. Věnuje se intenzivnětaké komorní hudbě.

Na JAMU v Brně působil již od roku 2007 jako studijní model klavírního oddělení a účastní se při svém studiu také masterclassů s dalšími významnými českými i zahraničními pianisty, např. Karlem Košárkem, Ivanem Klánským, Janem Jiraským, Jonathanem Anerem (Německo), Aleksandrou Radosavljevic (Bosna a Hercegovina), Jánisem Maleckis (Litva), Otto Niederdorfer (Rakousko) a řadou dalších. V současné době se připravuje na další klavírní recitály, které budou probíhat v průběhu koncertní sezóny 2016/2017. V dubnu 2014 získal 2. cenu na 2. ročníku mezinárodní klavírní soutěže "Notes In Harmony" v italské Bettoně (prov. Perugia). V květnu 2014 získal 2. cenu na 16. ročníku mezinárodní hudební soutěže "EUTERPE", která se konala v Coratu (provincie Bari, Itálie). V červnu 2015 získal 3. cenu na 5. ročníku mezinárodní soutěže „Youth Academy Award“ v Římě.

 

 

PROGRAM KONCERTU:

Georg Friedrich Händel: Sonáta G dur, č. 6, HWV 373
- 1. Adagio
- 2. Allegro
- 3. Largo
- 4. Allegro

Sergej Prokofjev (arr. Vadim Borisovskij): Vybrané kusy z baletu Romeo a Julie
- 1. Julie děvčátko
- 2. Tanec rytířů
- 3. Mercutio

Jiří Kabát: Meditace nad chorálem Salve Regina (+umělecká animace: Veronika Zacharová)

George Gershwin: 3 Preludia pro sólový klavír
- 1. Allegro ben ritmato e deciso
- 2. Andante con moto
- 3. Allegro ben ritmato e deciso

George Gershwin (arr. Jiří Kabát): I Got Rhythm
It Ain´t Necessarily So